Cytrulina - czy warto ją stosować? Działanie oraz właściwości

Cytrulina – co to jest, właściwości i skutki uboczne oraz jak może poprawić wyniki sportowe?

Cytrulina to naturalnie występujący aminokwas pochodzący z aminokwasów L-argininy i L-ornityny, które razem tworzą argininobursztynian. Jest niezbędnym składnikiem cyklu mocznikowego u roślin i zwierząt, który przekształca amoniak w mocznik, związek wykorzystywany do wydalania azotu ze wszystkich żywych organizmów. Głównym zastosowaniem cząsteczki cytruliny u ludzi jest prekursor dla enzymu syntazy tlenku azotu, biorącego udział w funkcjonowaniu układu krążenia i regulacji napięcia naczyń krwionośnych. Stwierdzono, że cytrulina pełni również wiele innych funkcji, takich jak silny przeciwutleniacz i prekursor amidynotransferazy argininowo-glicynowej biorącej udział w cyklu mocznikowym. Oprócz zastosowania w cyklu mocznikowym, cytrulina odgrywa rolę w produkcji energii poprzez reakcje syntazy tlenku azotu.

Cytrulina jest zwykle obecna w organizmie na normalnym poziomie, od 4,5 – 15 g/kg tkanki mięśniowej (glikogen mięśniowy) oraz od 0,0002 – 0,03% całkowitej masy ciała (1 μg/kg). Cytrulina znajduje się we krwi na wyższym poziomie po intensywnych ćwiczeniach ze względu na zwiększoną biosyntezę argininy w nerkach. Cytrulina jest transportowana przez błony komórkowe za pomocą specyficznego transportera aminokwasów. Cytozol wątrobowy ma najwyższe stężenie cytruliny 6–10 mmol/g mokrej masy. Cytrulinę można również znaleźć w moczu, żółci i soku trzustkowym.


Działanie cytruliny

Rola cytruliny w katabolizmie węglowodanów powoduje, że jest ona zużywana przez komórki mięśniowe podczas ćwiczeń, więc musi zostać zastąpiona dietą, jeśli organizm ma utrzymać normalną ilość cytruliny. Podczas wysiłku znacznie zwiększa się klirens cytruliny w osoczu (mierzony jako różnica w stężeniu cytruliny między punktem czasowym 2 a punktem czasowym 4 po zaprzestaniu wysiłku). Ćwiczenia również zwiększają 10-krotnie tempo syntezy cytruliny w osoczu. Po treningu cytrulina pochodząca z mięśni może zostać przekształcona w argininę i ornitynę w wyniku prostej reakcji dekarboksylacyjnej zachodzącej odpowiednio w wątrobie i nerkach. Cytrulina pochodząca z mięśni może również zostać przekształcona w L-argininę, a następnie w mocznik, z utratą dwutlenku węgla i wody jako produktów przemiany materii.


Efekty niepożądane brania cytruliny

Nie zaobserwowano działań niepożądanych wysokich dawek lub długotrwałego stosowania cytruliny. Cytrulina nie jest niezbędnym aminokwasem i jest przekształcana w argininę w nerkach i wątrobie, więc jest ogólnie uważana za bezpieczną. Niedobór liazy cytruliny i argininy (CAL) jest autosomalnym zaburzeniem recesywnym, które wynika z mutacji w genie kodującym enzym CAL, który metabolizuje L-argininę do tlenku azotu i ornityny. Wynikający z tego niedobór produkcji tlenku azotu może prowadzić do niedociśnienia ortostatycznego, chromania przestankowego, nudności, wymiotów, obniżonego poziomu witaminy C we krwi i obniżonego poziomu chlorków w pocie.


Jabłczan cytruliny jest związkiem organicznym o wzorze HOOCCH(CHO)COOCCHAL. Ester jabłczanowy jest solą cytruliny i kwasu jabłkowego. Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak cytryny i pomidory. Jabłczan cytruliny pomaga odwrócić działanie amoniaku z mocznika poprzez zastąpienie go cytruliną. Wadą tego procesu jest fakt, że jabłczan cytruliny nie jest wystarczająco obfity w organizmie i jako sól musi zostać rozłożony na składniki przed zastosowaniem w syntezie mocznika. Jabłczan cytruliny został zaproponowany jako korzystny dla sportowców w tym celu.


Cytrulina

Cytrulina może zostać przekształcona w argininę w reakcji dekarboksylacji katalizowanej przez syntazę NOC4. Ta reakcja przebiega w dwóch etapach. Po pierwsze, cytrulina traci jedną cząsteczkę dwutlenku węgla, tworząc ornitynę w reakcji katalizowanej arginazą. Po drugie, ornityna jest sprzęgana z inną cząsteczką cytruliny w reakcji katalizowanej przez aminotransferazę N-hydroksycynamoilo-L-ornityny (HCOAT).

Cytrulinę można również przekształcić w argininę poprzez enzymatyczną modyfikację cyklu mocznikowego w nerkach.


Cytrulina – bezpieczny aminokwas, który pomaga w treningu.

Aminokwas, który naturalnie występuje w organizmie, cytrulina może być spożywana jako suplement wspomagający intensywne treningi. Wbrew powszechnemu przekonaniu spożywanie cytruliny przed intensywnymi treningami nie zwiększa wykorzystania mięśni podczas ćwiczeń. Cytrulina często znajduje się w zdrowej żywności, takiej jak arbuz i ogórek; można go również uzupełnić tabletką lub proszkiem przed intensywnymi sesjami treningowymi. Wykazano, że po intensywnej sesji treningowej sportowcy spożywający cytrulinę wykazują wyższy poziom azotanów w osoczu niż ci, którzy jej nie spożywają. Dzieje się tak, ponieważ może pomóc w zwiększeniu poziomu argininy w osoczu; z tego powodu może poprawić zdolność organizmu do wykonywania na maksymalnych poziomach intensywności.


Badanie wykazało, że po spożyciu cytruliny przez dwa tygodnie sześciu bokserów płci męskiej było w stanie wykazać wzrost wydolności tlenowej. Ponadto naukowcy odkryli, że nastąpił spadek stężenia amoniaku i kinazy kreatynowej w surowicy. Badanie to pokazuje, że cytrulina ma zdolność zwiększania wytrzymałości i zmniejszania upośledzenia siły mięśni po intensywnych sesjach treningowych. W innym eksperymencie badani stosowali dietę bogatą w białko przez dwa tygodnie, zanim otrzymali placebo lub suplement cytruliny przez trzy dni. Po tygodniu suplementacji naukowcy stwierdzili wzrost poziomu cytruliny i argininy w osoczu oraz spadek amoniaku i kinazy kreatynowej.


Aby uzyskać więcej informacji na temat cytruliny i jej zastosowania jako suplementu sportowego, kliknij tutaj: https://lepszaforma.pl/cytrulina-wlasciwosci/


Cytrulina na potencję 

Cytrulina to nieistotny aminokwas występujący w diecie, a obficiej występuje w arbuzie, owocach cytrusowych i niektórych warzywach. Jest również produkowany przez organizm ludzki. Cytrulina została szeroko przebadana pod kątem jej roli jako prekursora tlenku azotu, który wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i większy przepływ krwi.


Cytrulina - środek rozszerzający naczynia krwionośne

Ilość cytruliny w krwiobiegu wzrasta wraz z wysiłkiem fizycznym lub jakimkolwiek fizycznym obciążeniem organizmu; Dzieje się tak, ponieważ cytrulina (nieistotny aminokwas) działa jako prekursor podnoszący poziom tlenku azotu (NO).1 Tak więc, gdy tylko coś obciąża twoje ciało – na przykład poruszanie się, podnoszenie ciężarów, a nawet post – poziom cytruliny wzrasta. Obecnie wiadomo, że cytrulina działa jako substrat dla argininobursztynianu (transfer RNA), a także służy jako prekursor do syntezy argininy i NO. Syntetaza argininobursztynianowa (ASA) jest enzymem odpowiedzialnym za tę reakcję, który przekształca cytrulinę w argininobursztynian; związek ten jest ważny w metabolizmie cyklu mocznikowego, a także odgrywa bezpośrednią rolę w produkcji NO2.


Sposób, w jaki NO rozszerza naczynia krwionośne, polega na jego utleniającym działaniu na powierzchni komórek śródbłonka. Arginina służy jako substrat do produkcji tlenku azotu (NO), który rozszerza naczynia krwionośne; reakcja chemiczna obejmuje konwersję argininy do cytruliny, która jest następnie przekształcana w NO. Biochemia stojąca za tym procesem obejmuje system transferu RNA (tRNA), szczególnie w metabolizowaniu cytruliny w celu wytworzenia argininobursztynianu. Biochemia stojąca za tym procesem obejmuje system transferu RNA (tRNA), szczególnie w metabolizowaniu cytruliny w celu wytworzenia argininobursztynianu (ASA).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

L-karnityna - poznaj zalety tego suplementu. Zalety oraz właściwości

XtraZex - najlepsze tabletki na erekcję. Zwiększ libido i zwalcz przedwczesny wytrysk!

Najlepsze Plastry Odchudzające- Slimmestar!